Ochotnicza Straż Pożarna
ZAINWESTUJ W BEZPIECZEŃSTWO, ZAINSTALUJ CZUJNIK CZADU!!!
Dodatkowe menu

 

AktualnościWypalanie traw zabija!...ludzi... zwierzęta... środowisko

MÓWIMY KATEGORYCZNE NIE! WYPALANIU TRAW !!!

W ciągu ostatnich dwóch lat w wyniku pożarów traw w regionie radomskim zginęło czterech ludzi! (w tym jeden strażak - zostawił żonę i dziecko) Spłonęły niezliczone hektary nieużytków i lasów! Tysiące zwierząt straciło życie. Zniszczonych zostało kilkanaście budynków.  Nie pozwólmy by przez nasze niewłaściwe działania w tym roku śmierć poniosły kolejne osoby. Wypalanie traw wielokrotnie wymyka się spod kontroli, na czym cierpią wypalający trawy ludzie, zwierzęta, lasy oraz budynki. Apelujemy! Nie wypalajmy traw! Szanujmy życie swoje, innych ludzi oraz strażaków niosących pomoc w każdej sytuacji zagrożenia zdrowa, życia i mienia. Tylko w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlni - Letnisko likwidowała kilkanaście pożarów traw. Pamiętajmy! Życie człowieka jest jedno - nie warto bezsensownie narażać go na niebezpieczeństwo. W przypadku zauważenia pożaru niezwłocznie informuj dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej pod numerem 998!

19.03.2015

XXIII Finał WOŚP razem z OSP w Jedlni - Letnisko

Jak co roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlni - Letnisko czynnie włączyła się w organizację kolejnego już Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od wczesnych godzin porannych 11 stycznia 2015 roku grupa naszych strażaków kwestowała w różnych miejscach gminy ku uciesze najmłodszych jej mieszkańców. Pomysł wolontariuszy w mundurach znowu okazał się strzałem w dziesiątkę. Obficie wypełnione puszki przekazano do sztabu WOŚP w godzinach wieczornych. Grupa naszych reprezentantów uczestniczyła w pełnym pozytywnych emocji biegu "Policz się z cukrzycą" promując zdrowy tryb życia. W tym roku dla wszystkich mieszkańców czekała niespodzianka. Na zakończenie biegu druhowie OSP Jedlnia - Letnisko wydawali pyszną, pożywną, strażacką grochówkę do której ustawiła się dość pokaźna kolejka. Ten wyjątkowy niedzielny dzień zakończyło "Światełko do nieba" z cudownym pokazem fajerwerków przy obecności całej naszej jednostki. Finał okazał się być rekordowy. Zebrano łącznie 14853,10 PLN co zaskoczyło wszystkich zainteresowanych. Jesteśmy dumni, że mogliśmy grać razem z mieszkańcami dla chorych dzieci i osób starszych dokładając naszą skromną cegiełkę do narodowego dzieła jakim niewątpliwie jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Anety Alberskiej, całego Sztabu WOŚP w Jedlni - Letnisko oraz wszystkich wolontariuszy za niezapomniane chwile spędzone wspólnie w trakcie tego pamiętnego dnia.

 

15.01.2015


OSTRZEGAMY! LÓD JEST NIEBEZPIECZNY!

Nadeszła długo oczekiwana przez nas zima. Niesie ona jednak ze sobą dość poważne zagrożenia, które w Jedlni – Letnisko wynikają głównie z obecności chętnie odwiedzanego zbiornika wodnego. Załamanie się tafli lodowej może nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie, a jej wytrzymałość zależy od tego, przez ile dni utrzymywała się ujemna temperatura. Aby zbiornik wodny zamarzł, jego powierzchniowa masa wodna musi się całkowicie wychłodzić i oziębić. Przez około tydzień pogoda powinna być bezwietrzna, bardzo mroźna, przy temperaturze co najmniej -10°C. Najpewniejszy, a co za tym idzie najbardziej bezpieczny jest lód przezroczysty, bez mleczno-białych plam lub miejsc pokrytych porowatą warstwą zamarzniętego śniegu. W takich miejscach zazwyczaj skorupa lodu jest bardzo cienka i krucha lub tworzy się tzw. oparzelisko z otwartą wodą. Radzimy omijać miejsca, w których rozrastają się trzciny, okolice tam, mostów, śluz, a w szczególności ujścia wody, ponieważ to tam właśnie dochodzi do największej ilości wypadków. Z chwilą usłyszenia jakichkolwiek trzasków, pęknięć należy bezzwłocznie zatrzymać się i spokojnie bez paniki wycofać się starą trasą.

Zasady bezpieczeństwa na lodzie:

 •  Przed wyprawą zapoznaj się z prognozą pogody.
 • Zabierz telefon komórkowy.
 • Nie wchodź na zamarzniętą rzekę.
 • Nie wchodź na lód w pobliżu ujścia rzeki, mostu, tamy, śluzy itp.
 • Zabierz ze sobą środek ratunkowy.
 • Przed wejściem sprawdź czy lód jest dostatecznie gruby.
 • Zapobiegaj przeciążeniu małego obszaru dużą liczbą osób.
 • Obserwuj zachowanie się innych osób.
 • Zejdź z trzeszczącego lodu – jest za cienki.
 • Uciekaj z pękającego lub załamującego się lodu. 

W przypadku załamania się lodu:

 • Nie panikuj, zachowaj spokój.
 • Działaj szybko i zdecydowanie.
 • Wzywaj pomoc.
 • Ratuj tonącego podając przedmioty (kij, gałąź, szalik itp.).
 • Uważaj, aby ratując nie stać się ofiarą.
 • Jesteś zagrożony – połóż się i szeroko rozłóż ręce.
 • Złap i trzymaj podany środek ratunkowy.
 • Wykonując nogami ruchy żabki wypełznij na twarde podłoże (ląd, gruby lód).

 

Poniżej koledzy z WOPRu prezentują wybrane techniki ratownictwa lodowego:

 Osoba wydobyta z wody zimą narażona jest na hipotermię (wychłodzenie). Należy niezwłocznie zadbać o jej komfort termiczny pozbawiając ją przemoczonych ubrań oraz okrywając kocami lub folią NRC. O zdarzeniach niosących za sobą zagrożenie zdrowa i życia na lodzie i w wodzie informujmy jak najszybciej Straż Pożarną pod numerem 998! 

13.12.2014


Tlenek węgla - największe zagrożenie w naszym domu

1. CO TO JEST TLENEK WĘGLA?

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Powstaje w czasie procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, gdyż wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen.

2. JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA?

Ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, nieregularny, senność, nudności. Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

3. JAK RATOWAĆ ZACZADZONEGO?

Należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza: natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę, jak najszybciej wynieś go na świeże powietrze (z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa), jeśli zachodzi obawa zatrucia dla ratujących bezwzględnie natychmiast wezwać służby ratownicze, rozluźnij mu ubranie – rozepnij pasek, guziki, ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania resuscytacji krążeniowo oddechowej. Wezwij służby ratownicze: pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarną – tel. 998 lub 112..

9.12.2014


Rozbudowa strażnicy OSP w Jedlni-Letnisko

Ruszyły prace nad rozbudową naszej  strażnicy! Już niebawem dzięki nowym garażom OSP w Jedlni-Letnisko zyska przestrzeń na nowy sprzęt ratowniczy, którego do tej pory pozyskanie nie było możliwe z racji braku miejsca w budynku. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze bardziej profesjonalnie i co najważniejsze skuteczniej dbać o Państwa bezpieczeństwo!  Rozbudowa trwa od 30.09.2014 r. Aktualny stan prac widoczny na zdjęciach, po ich zakończeniu zyskamy dwa boksy garażowe niezbędne do dalszego funkcjonowania.

 

1.12.2014


Uroczystość posadzenia Dębu Wolności w Jedlni-Letnisko

 Sadzenie Dębów Wolności to wspólna inicjatywa Prezydenta RP oraz Dyrekcji Lasów Państwowych. Symbolizuje on 25-lecie odzyskania wolności Polskiego Narodu w historycznych wyborach w 1989 roku. Dnia 27.09.2014r. pod strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni-Letnisko nasi strażacy odpowiadając na tą inicjatywę uroczyście posadzili Dęba Wolności, a także odsłonili pomnik upamiętniający to podniosłe wydarzenie. W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości w tym wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski, przewodniczący Rady Gminy Jedlnia-Letnisko Tadeusz Kuropieska, radny sejmiku województwa mazowieckiego Zbigniew Gołąbek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Andrzej Szczych, przedstawiciele Lasów Państwowych oraz strażacy OSP Słupica. Relację z uroczystości prowadziła TV Radom, Oko na miasto, Głos Radomski oraz Tygodnik Radomski. Jesteśmy dumni, że to właśnie my dbać będziemy o największy symbol patriotyzmu najnowszej historii Polski.

   

 

12. 11.201421 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 

Jak co roku, tak i tym razem strażacy z Jedlni – Letnisko grali razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w najpiękniejszym karnawale brazylijskim w środku zimy. Tegoroczny, 21 już Finał rozpoczął się dla Druhów z OSP Jedlnia – Letnisko od wczesnych godzin porannych kwestą uliczną. Strażacy zbierali pieniądze na terenie całej gminy ku uciesze mieszkańców bardzo pochwalających tego typu aktywność społeczną. Ośmiogodzinna kwesta okazała się być nadzwyczaj szczęśliwa gdyż zebrano ponad 2.000 PLN, co stanowiło prawie połowę sumy pieniędzy ze wszystkich puszek wolontariuszy z terenu gminy. Po dokonaniu rozliczenia rozpoczęto przygotowania do biegu ulicznego „Policz się z cukrzycą” w którym OSP Jedlnia – Letnisko również brała czynny udział. Na linii startu stanęło siedmiu strażaków wzbudzając duże zainteresowanie innych biegaczy oraz miejscowych mediów. W trakcie trwających w godzinach popołudniowych licytacji druhowie nauczali zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Działania te miały na celu podniesienie poziomu wiedzy uczestników 21 Finału z zakresu podstawowych zabiegów ratujących życie z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (BLS/AED). Bardzo cieszy fakt, iż z instruktażu skorzystało ponad 100 osób w różnym wieku przekonując się o wielkiej wadze nabytych umiejętności. Na zakończenie Druhowie współorganizowali „światełko do nieba”, które zabezpieczano dwoma zastępami pod dowództwem Druha Naczelnika OSP Jacka Petniaka. Druh Prezes Jarosław Galbarczyk odebrał specjalne podziękowania za wkład w organizację tej pięknej imprezy z rąk szefowej sztabu WOŚP w Jedlni – Letnisko Anety Alberskiej.

05.02.2013

Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze OSP w Skaryszewie

Serdecznie dziękujemy wszystkim strażakom oraz sympatykom pożarnictwa wspierającym naszą drużynę w minioną niedzielę rywalizującą o tytuł tej najlepszej w powiecie radomskim. Poziom zawodów był bardzo wyrównany o czym świadczyć mogą wyniki czasowe poszczególnych startujących. OSP Jedlnia - Letnisko uplasowała się na VII miejscu. Zawody przebiegały w atmosferze koleżeństwa i przyjaźni, która łączy strażaków dodając nam sił do dalszej pracy na rzecz społeczeństwa. W dwóch konkurencjach rozgrywanych od rana na skaryszewskim stadionie udział wzięło 16 drużyn z terenu całego powiatu radomskiego. I miejsce zajęła OSP Dąbrówka Podłężna, II miejsce OSP Skaryszew, III miejsce OSP Odechów. Dziękujemy zawodnikom za walkę fair play i gratulujemy zwycięzcom.

Drużyna OSP Jedlnia - Letnisko

03.09.2012

Zaproszenie na Zawody Sportowo Pożarnicze w Skaryszewie

Serdecznie zapraszamy do kibicowania naszej drużynie na VII Powiatowych Zawodach Sportowo - Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych w Skaryszewie 2 września 2012 r. Program imprezy:


2 września 2012 roku (niedziela):

10:00 - Uroczyste otwarcie imprezy
10:15 - Występ Orkiestry Dętej OSP Skaryszew
10:30 - Start konkurencji "Sztafeta Pożarnicza"
11:30 - Start konkurencji "Ćwiczenie Bojowe"
13:00 - Zakończenie rozgrywania konkurencji
13:30 - Program artystyczny : występ wokalistów MGOK Skaryszew
14:20 - Uroczyste zakończenie zawodów

24.08.2012

Zanieczyszczenie zbiornika wodnego w Jedlni - Letnisko

Na przestrzeni ostatnich dni jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni - Letnisko wraz z Jednostką Ratowniczo Gaśniczą nr 4 Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach przeprowadzała skuteczną akcję likwidacji nieznanej substancji ze wschodniego obszaru zbiornika wodnego w Jedlni - Letnisko. Apelujemy o rozsądek! Wszelkie odpady muszą być utylizowane zgodnie z określonymi prawem wytycznymi i normami. Tym razem się udało zapobiec niebezpieczeństwu. Należy jednak mieć świadomość, że skażenie zbiornika wodnego w Jedlni - Letnisko doprowadzić może do bezpowrotnego wyginięcia wielu gatunków fauny i flory. Co gorsza stworzyć może również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób korzystających z akwenu, których przecież z roku na rok przybywa. Dbajmy o niego mając na uwadze fakt, iż jest on niepowtarzalną własnością nas wszystkich - mieszkańców gminy Jedlnia - Letnisko.

O wszelkich zdarzeniach związanych ze skażeniem środowiska prosimy informować Policję (tel. 997) i Straż Pożarną (tel. 998). Tylko szybko podjęte działania minimalizują negatywne skutki takich sytuacji zwiększając tym samym szanse ujęcia sprawców.


22.08.2012

Wypadki drogowe: część 2 - poprawna postawa wobec zdarzeń drogowych

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego to:

 1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia:

  • "zasłoń" miejsce wypadku oraz osoby udzielające pomocy bryłą swojego pojazdu, który musi mieć włączone światła awaryjne i postojowe (w warunkach nocnych konieczne są włączone światła mijania, to one oświetlą miejsce wypadku),

  • w odpowiedniej odległości ustaw trójkąty ostrzegawcze (własny lub z pojazdów poszkodowanych), wykorzystaj światło ostrzegawcze latarki podręcznej,

  • przy pomocy telefonu komórkowego (połączenie z numerami alarmowymi 998, 997, 999, 112 jest bezpłatne) lub radia CB wezwij służby ratownicze, policję,

  • jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu,

  • jeżeli nie masz szans na pomoc innych, nie trać czasu zacznij działać sam, najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze 4 minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa.

 2. Zbliżając się do pojazdów, które uległy wypadkowi:

  • weź ze swojego pojazdu gaśnicę,

  • weź ze swojego pojazdu apteczkę,

  • weź ze swojego pojazdu narzędzie, którym będziesz mógł zbić szybę lub pomoże ci w otwarciu drzwi,

  • weź ze swojego pojazdu nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić (scyzoryk, nóż myśliwski, itp.)

  • oceń, czy pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu niebezpiecznemu ruchowi lub przemieszczeniu,

  • sprawdź czy z pojazdu (-ów) nie wycieka lub nie ulatnia się medium napędowe,

  • zachowaj szczególną ostrożność,

  • spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu, jeżeli nie masz szans na pomoc innych nie trać czasu działaj sam.

 3. Wykonaj następujące czynności jeżeli jesteś przy pojazdach:

  • sprawdź, które drzwi otwierają się i ułatwi to kontakt z poszkodowanymi,

  • jeżeli drzwi nie dają się otworzyć, zbij szybę, w taki sposób, aby nie powodować dodatkowych urazów u poszkodowanych,

  • zbijając szyby zachowaj szczególną ostrożność - pamiętaj, że szkło hartowane (najczęściej szyby boczne) rozpada się na małe ostre kawałki, natomiast szyby klejone (zawsze szyba przednia i w większości przypadków tylna) pękają, ale pozostają zwykle w jednym elemencie,

  • dostań się do środka pojazdu, wyjmij kluczyki ze stacyjki, ale zostaw je w samochodzie, oceń czy dalsze czynności ratownicze na pewno nie zagrażają twojemu zdrowiu i życiu,

  • w przypadku jeśli samochód stanie w płomieniach, użyj dostępnej Ci gaśnicy samochodowej - nie obawiaj się zbiornik paliwa nie eksploduje,

  • jeśli stwierdzisz u poszkodowanych brak oznak pulsu i oddechu przystąp do ożywiania, najskuteczniejsze działania przed medyczne wykonasz z dala od uszkodzonych pojazdów ewakuując poszkodowanych. Nie rób tego jednak, jeżeli nie umiesz zrobić tego prawidłowo, ponieważ możesz pogłębić urazy, a nawet spowodować śmierć poszkodowanego.

 4. Zaalarmuj służby ratownicze, a w przypadku gdy:

  • samochód nie jest narażony na niekontrolowany ruch lub przemieszczenie

  • nie ma wycieków paliwa

  • odłączona jest instalacja elektryczna pojazdu

  • miejsce zdarzenia jest odpowiednio zabezpieczone

  • poszkodowani dają oznaki życia, ale są uwięzieni w pojeździe, - przystąp do udzielania im pierwszej pomocy (opatrzenia ran, tamowania krwotoków, ustabilizowania kręgosłupa i kończyn ). Kontroluj oddech i czynności serca poszkodowanych, okryj ich kocem lub odzieżą w celu uniknięcia pogłębienia wstrząsu. Zostań przy poszkodowanych do czasu przybycia ratowników.

Pamiętaj aby wszystkie czynności wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji i dodatkowych zniszczeń, do czasu aż przybędą specjalistyczne służby ratownicze.

Pamiętaj, że Ty również możesz się znaleźć w podobnej sytuacji.

Ku przestrodze:


Kolejna niepotrzebna śmierć w pożarze traw

Pożary traw w naszym regionie zbierają śmiertelne żniwo. 25 marca 2012 roku w Kowali mężczyzna wypalający trawę zasłabł i upadł w płomienie. Przybyli na miejsce strażacy rozpoczęli resuscytację... na próżno. Został wezwany zespół Pogotowia Ratunkowego, który po długiej walce o jego życie stwierdził zgon w wyniku ciężkich oparzeń ciała. Mężczyzna miał 59 lat. Po raz kolejny apelujemy o nie wypalanie traw!!! Zagraża to bezpośrednio życiu osób znajdujących się w pobliżu pożaru!!!

Ku przestrodze jeden z wielu pożarów traw w naszym powiecie:

 


Zagrożenie pożarowe w lasach !!!

W lasach na terenie gminy Jedlnia - Letnisko ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego! Prosimy o ostrożne obchodzenie się z ogniem. Panująca aura sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się płomieni. Pożary kompleksów leśnych są niezwykle trudne w opanowaniu i wymagają dużych zasobów ludzkich do całkowitego ugaszenia. Apelujemy o informowanie Straży Pożarnej tel. 998 o każdym, nawet najmniejszym ognisku pożaru w lesie. Tylko szybka interwencja zapobiec może tragedii. (więcej o zagrożeniu pożarowym)

Pamiętajmy! ŁZA NIE UGASI POŻARU !!!


Śmierć strażaka ochotnika na służbie

Sobota 17 marca 2012 roku  zapisała się tragicznie na kartach historii pożarnictwa regionu radomskiego. Od samego rana Straż Pożarna została wręcz zasypana zgłoszeniami o mniejszych lub większych pożarach traw. Tuż za Chlewiskami paliły się nieużytki na obszarze ok. 20 ha. Oficer dyżurny na miejsce zadysponował m. in. Ochotniczą Straż Pożarną z Pawłowa. Na miejscu okazało się, że istnieje realne zagrożenie przeniesienia się ognia na budynki mieszkalne oraz gospodarcze. Strażacy robili co mogli, aby je uratować. W pewnym momencie trzech druhów z OSP Pawłów znalazło się w potrzasku. Otoczeni przez pożar zaczęli wycofywać się z zagrożonego terenu. Jeden z nich nie zdążył... został pochłonięty przez płomienie. Koledzy wydostali go z żaru i udzielili pierwszej pomocy. Wezwany na miejsce Zespół Pogotowia Ratunkowego zjawił się bardzo szybko, a przybyły lekarz zdecydował o pilnym zadysponowaniu helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Śmigłowiec przetransportował poszkodowanego strażaka do specjalistycznej kliniki w Siemianowicach Śląskich. Całą noc trwała nierówna walka o jego życie. W niedzielę 18 marca 2012 roku nad ranem w wyniku ciężkich poparzeń ciała i dróg oddechowych młody strażak - ochotnik zmarł.  [*]

Odszedł na wieczną służbę broniąc obcych mu ludzi przed żywiołem.

Strażak miał dopiero 25 lat. Środowisko strażackie poniosło ogromną stratę. Łączymy się w bólu i współczujemy rodzinie.

Bezmyślność ludzka nie zna granic. Tyle się mówi o zakazie wypalania nieużytków, o niebezpieczeństwach jakie niesie ono ze sobą. Niestety na marne. Czy musi być ponoszona aż tak duża ofiara, żeby choć trochę ruszyć sumienie społeczeństwa?

W tym dniu w regionie radomskim wybuchło ponad 100 (!!!!!!) pożarów traw. W akcje gaśnicze zaangażowane były niemal wszystkie jednostki OSP i PSP, a ich działania trwały do późnych godzin wieczornych. Apelujemy o rozwagę! Życie jest tylko jedno! - życie strażaka również...

Ku przestrodze:

 


Pożary traw. Nie wypalaj! Nie zabijaj!

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego.

Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. 

Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków). 

Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady  giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. 

Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru  (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. 

Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren. 

W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). 

Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce. 

Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę. 

Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia.  Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. 
Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat. 

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ NIEDOZWOLONE!  
Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 8), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 pkt 3 Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, 
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”. 
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. 
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się  także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do utrzymania ziemi w dobrej kulturze rolnej - art. 2 ust 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 ze zmianami). Naruszenie zasad określonych w akcie wykonawczym do ustawy tj. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 kwietnia 2004 r.  w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze (Dz. U. nr 65, poz. 600 ze zmianami), między innymi poprzez wypalanie areałów rolnych (§3 ust. 2) skutkować powinno działaniami kompetentnych organów w zakresie ograniczenia lub cofnięcia tej formy pomocy finansowej.

Podczas intensywnego prowadzenia prac rolnych na polach, także dochodzi do powstawania pożarów wskutek nieostrożności osób wykonujących te prace lub niesprawnego sprzętu technicznego.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

KG PSP


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (OTWP) - eliminacje powiatowe

Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Radomiu we współpracy z Komendą Miejską PSP w Radomiu oraz Kuratorium Oświaty pod patronatem Starosty Radomskiego i Prezydenta Miasta Radomia organizuje eliminacje miejsko-powiatowe do XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Eliminacje odbędą się dniu 31 marca 2012 roku w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu o godzinie 9:30 Eliminacje organizowane są zgodnie z regulaminem OTWP dostępnym na stronie internetowej Związku OSP RP www.zosprp.pl. Na wskazanej stronie znajduje się również karta zgłoszeniowa. W eliminacjach uczestniczy młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych. Z terenu miasta Iłża, Pionki oraz miasta Radom w eliminacjach powiatowych udział bierze 1 osoba - zwycięzca eliminacji z każdej szkoły. Z pozostałych gmin powiatu radomskiego do eliminacji powiatowych kwalifikuje się po dwie osoby z gminy w każdej z trzech grup wiekowych. Zgłoszenia finalistów do eliminacji miejsko-powiatowych OTWP należy dokonać w terminie do dnia 14 marca 2012 roku na dres Komenda Miejska PSP w Radomiu ul. Traugutta 57.Ponadto informujemy o eliminacjach Konkursu plastycznego pt: „Zapobiegamy Pożarom”. Rozstrzygnięcie w trzech analogicznych grupach wiekowych. Konkursowe prace o dowolnej technice (opisane na odwrocie: autor, wiek wykonawcy, tytuł pracy, szkoła, nazwisko opiekuna i telefon kontaktowy) należy dostarczyć do sekretariatu KM PSP w Radomiu jw. w terminie do dnia 20 marca 2012 roku Zwycięzcy eliminacji powiatowych OTWP i konkursu plastycznego będą reprezentować miasto Radom i powiat radomski w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w dniu 14 kwietnia 2012 roku w Ostrowie Mazowieckim. W sprawach organizacyjnych dotyczących konkursów informacji udziela Wydział Kontrolno-Rozpoznawczy Komendy Miejskiej PSP w Radomiu tel. (048) 36-88-930 lub Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Radomiu 0 600 052 125

ZOP ZOSP RP w Radomiu


Wypadki drogowe: część 1 - prędkość

Wypadki drogowe stały się w ostatnim czasie dość niechlubną wizytówką Polskich dróg na arenie europejskiej. Niewielu zdaje sobie sprawę, że nasz kraj zaliczany jest przez ekspertów do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym jako jeden z najniebezpieczniejszych w całej europie. Duża ilość zdarzeń drogowych wiąże się przede wszystkim z przekraczaniem przez kierowców dozwolonych prędkości. Na podstawie przeprowadzanych badań siły działające na samochód podczas kolizji z przeszkodą ocenia się na podstawie prędkości wypadkowej i porównuje do upadku z określonej wysokości.

Każdy z nas twierdzi, że jakiekolwiek tragedie czy zdarzenia losowe na pewno go nie dotyczą. Słysząc o wypadkach myślimy "mi taka sytuacja nigdy się nie przytrafi, przecież ja zdążę wyhamować, zareaguję w porę".  Niestety natura i fizyka burzą nasze błędne założenia. Ludzkie ciało na reakcję potrzebuje około 2 sekund, a w tym czasie nasze auto pokonuje około 15 m przy prędkości 50 km/h. W obszarze zabudowanym do kierowcy dociera wiele informacji na raz i po przekroczeniu pewnego progu kierowca nie będzie w stanie zarejestrować i przetworzyć wszystkich informacji. Coraz bardziej wzrasta ryzyko, że kierowca pominie krytyczną dla bezpieczeństwa informację i dojdzie do wypadku. Przy większej prędkości jazdy kierowca ma mniej czasu na przetworzenie informacji odbieranych z otoczenia, podjęcie decyzji jak zareagować i na samo działanie, gdyż w jednostce czasu potrzebnej na przetworzenie informacji i reakcję (około 2 sekund) pojazd pokonuje tym większą odległość, im większa jest jego prędkość. Idąc dalej tym tokiem rozumowania im wyższa prędkość, tym dłuższa jest droga hamowania. Do czasu reakcji kierowcy dochodzi czas hamowania, a ponieważ droga hamowania jest proporcjonalna do kwadratu prędkości, odległość, jaką pokonuje pojazd od momentu rozpoczęcia hamowania do zatrzymania bardzo się wydłuża, jeżeli samochód porusza się z większą prędkością. 

Droga hamowania znacznie się wydłuża przy mokrej i śliskiej nawierzchni. Im wyższa prędkość pojazdu, tym trudniej uniknąć zderzenia. Przykładowo, jak można zaobserwować na wykresie poniżej, przy prędkości 75 km/h, a więc prędkości często spotykanej dla drogi przechodzącej przez małą miejscowość, reakcja kierowcy nastąpi po przejechaniu około 21 metrów (czas reakcji około 2 sekund), a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów (!) od momentu zauważenia niebezpieczeństwa przez kierowcę. W obszarze zabudowanym kierowca najczęściej dostrzega pieszego na jezdni około 36 metrów przed pojazdem, wobec tego zostanie on potrącony z prędkością 53 km/h.

Warto wspomnieć jeszcze o wypadkach z udziałem pieszych. Niestety statystyki obrazują bardzo wysoką śmiertelność tego typu zdarzeń. Wynikają one głównie z nierozwagi i nie przestrzeganiu przez pieszych zasad ruchu drogowego. Jednak to na sumieniu kierowcy który najczęściej przeżywa takie wypadki spoczywa ciężkie brzemię pozbawienia kogoś życia. Dlatego musimy pamiętać by bacznie obserwować nie tylko drogę ale również jej otoczenie. Musimy wiedzieć, że pole widzenia zdrowego człowieka (jego zawężenie następuje wraz z wiekiem, pod wpływem zmęczenia, spożyciu alkoholu, niektórych lekarstw oraz pod wpływem prędkości) wynosi:

 • 180º na postoju

 • 100º przy 40 km/h

 • 75º przy 70 km/h

 • 45º przy 100 km/h

 • 30º przy 130 km/h

Wykres powyżej obrazuje zależność miedzy prędkością a prawdopodobieństwem śmierci pieszego. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie. Czy po przeczytaniu artykułu, a co za tym idzie zdobyciu dość przerażającej wiedzy na temat wypadków drogowych nadal będę przekraczał prędkość, nie stosował się do znaków narażając tym samym nie tylko siebie ale również (a może przede wszystkim) innych na ciężkie kalectwo, bądź śmierć? Te bezimienne osoby w rocznych statystykach policyjnych podawanych wielokrotnie w mediach są czyimiś mężami, żonami, ojcami, matkami, córkami, synami... Czy potrafilibyśmy żyć w świadomości, że pozbawiliśmy kogoś życia? Cdn.


NIE dla czadu !!!CO TO JEST TLENEK WĘGLA ?

Tlenek węgla (czad) jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Jeżeli używasz do opalania węgla i drewna, dokonuj okresowych przeglądów kominiarskich nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA?

 • ból głowy,
 • ogólne zmęczenie,
 • duszności,
 • trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny,
 • senność,
 • nudności.
 • Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeżeli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

  JAK RATOWAĆ ZACZADZONEGO?

  Należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza:

  • natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę,
  • jak najszybciej wynieść go na świeże powietrze,
  • rozluźnij mu ubranie – rozepnij pasek, guziki, ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia.

  Jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. Wezwij służby ratownicze telefon : 998, 999 ,112

  CO ZROBIĆ, ABY BYĆ BEZPIECZNYM?

  • zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń,
  • stosuj mikrowentylację okien i drzwi,
  • nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
  • z pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej,
  • nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeżeli nie są wentylowane,
  • zainstaluj czujki tlenku węgla w tej części domu, w której sypia twoja rodzina. To bardzo skuteczne urządzenia, które niejedno życie już uratowały.

  Tylko czujka pozwoli Ci stwierdzić obecność tlenku węgla. W sprzedaży oprócz czujek tlenku węgla są także urządzenia wykrywające jednocześnie tlenek węgla i inne groźne substancje.Ich cena oscyluje między 80 a 100 PLN  OSTRZEGAMY! Uwaga na zbyt cienką taflę lodową na zbiornikach wodnych


  Do naszych stron wreszcie zawitała prawdziwa zima. Ujemne temperatury i piękny wygląd zbiorników wodnych zachęcają do odkurzenia łyżew, wędek i rozpoczęcia rodzinnych wypraw na lodowiska. Należy jednak pamiętać, że pozory mylą. Nie każdy lód jest wystarczająco bezpieczny żeby z niego korzystać. Dopiero po osiągnięciu conajmniej 10 cm grubości może być ROZWAŻNIE eksploatowany. Dzisiejszego dnia w naszym regionie świadkowie zdarzenia uratowali mężczyznę pod którym załamała się tafla lodowa ( http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120127/POWIAT0201/74192909 ). Pamiętajmy, że to właśnie od działań podjętych przez świadków zdarzenia życie zagrożonej osoby może być ocalone. Realny czas podjęcia profesjonalnej akcji ratowniczej przez Straż Pożarną zimą to około 10 minut. W trakcie tych pierwszych 10 minut musimy zachowywać się rozważnie i przytomnie podejmować kluczowe decyzje, decyzje często sądzące o czyimś życiu lub śmierci.

  W przypadku załamania się lodu:

  • Nie panikuj, zachowaj spokój.
  • Działaj szybko i zdecydowanie.
  • Wzywaj szybko pomoc (tel. 998 !!!) skracając tym samym czas przyjazdu służb ratowniczych.
  • Ratuj tonącego podając przedmioty (kij, gałąź, szalik itp.).
  • Uważaj, aby ratując nie stać się ofiarą.
  • Jesteś zagrożony – połóż się i szeroko rozłóż ręce.
  • Złap i trzymaj podany środek ratunkowy.
  • Wykonując nogami ruchy żabki wypełznij na twarde podłoże (ląd, gruby lód).

  Zasady bezpieczeństwa na lodzie 

  • Przed wyprawą zapoznaj się z prognozą pogody.
  • Zabierz telefon komórkowy.
  • Nie wchodź na zamarzniętą rzekę.
  • Nie wchodź na lód w pobliżu ujścia rzeki, mostu, tamy, śluzy itp.
  • Zbierz ze sobą środek ratunkowy.
  • Przed wejściem sprawdź czy lód jest dostatecznie gruby.
  • Zapobiegaj przeciążeniu małego obszaru dużą liczbą osób.
  • Obserwuj zachowanie się innych osób.
  • Zejdź z trzeszczącego lodu – jest za cienki.
  • Uciekaj z pękającego lub załamującego się lodu.

  Po wydobyciu pacjenta zabezpieczmy go przed hipotermią (wychłodzeniem organizmu) pozbawiając go przemoczonych ubrań oraz okrywając kocami lub folią NRC.

  Jak ratować w praktyce idealnie prezentuje film instruktażowy nakręcony przez WOPR z Gubina zamieszczony poniżej. Zachęcamy do obejrzenia go w całości:

   Dodatkowe informacje: http://jedlnia.org.pl/2012/01/21/lod-%E2%80%93-podstepny-zimowy-zabojca/