Ochotnicza Straż Pożarna
ZAINWESTUJ W BEZPIECZEŃSTWO, ZAINSTALUJ CZUJNIK CZADU!!!!
Dodatkowe menu

Elektroniczna Kronika OSP Jedlnia - Letnisko

TOM PIERWSZY 1928-2011

Historia

Na początku lat 20-tych ubiegłego wieku grupa mieszkańców z Janem Piekarskim na czele postanawia powołać do życia służbę niosącą pomoc w razie pożarów w miejscowości Jedlnia-Letnisko oraz ówczesnej gminie Gzowice. Determinacja i zaangażowanie społeczne przynosi efekt, gdyż w 1928 roku powstaje oficjalnie działająca Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlni-Letnisko. Systematycznie pozyskiwany zostaje sprzęt gaśniczy w postaci ręcznej sikawki transportowanej wozem konnym oraz węży, mundurów i hełmów. W 1932 roku na Placu Wolności w Jedlni-Letnisko (u zbiegu ulic Radomskiej i 1000-lecia) wybudowana zostaje pierwsza drewniana remiza, która służy strażakom aż do 1992 roku.

Niespełna rok później, w piątą rocznicę powstania jednostki, nadany zostaje sztandar „Jan Florian I” ufundowany przez mieszkańców. Ciekawostką jest, że w drzewcu sztandaru umiejscowiony jest gwóźdź jednego z jego fundatorów – Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Od tego też roku prowadzona jest kronika jedleńskich ratowników, która obecnie wzbudza zachwyt i zainteresowanie na Ogólnopolskim Konkursie Kronik (świadczy o tym II miejsce na eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Przeglądu Kronik w 2009 roku oraz III miejsce w 2011 roku).

Okres II wojny światowej nie zmusza strażaków do zawieszenia swojej działalności. Sztandar ukrywają w ziemi na ścieżce z Jedlni-Letnisko do Gzowic. Strażacy Jan Piekarski, Marian Kobiałko oraz Stanisława i Zofia Piekarska zostają aresztowani, a następnie zamordowani przez Niemców w Oświęcimiu i Pińczowie. Dopiero po wojnie straż rozkwita na nowo. Udaje się pozyskać pierwszą motopompę i samochód które usprawniają działania ratownicze. Od 1951 roku ratowników o pożarze informuje syrena elektryczna. Wcześniej do alarmowania używano dzwonu umieszczonego na ścianie remizy. Nasi strażacy w tamtym czasie wyjeżdżają w zasadzie tylko do działań gaśniczych. Wśród największych akcji, jakie przeprowadzają, jest gaszenie pożarów całych miejscowości – Sycyny w powiecie zwoleńskim oraz Kieszek w powiecie radomskim.

W 1992 roku OSP Jedlnia-Letnisko przenosi się do murowanego budynku obok urzędu gminy, w którym stacjonuje do dnia dzisiejszego. W 1995 roku, wraz z włączeniem do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, jednostka ze służby zajmującej się głównie gaszeniem pożarów przekształca się w nowoczesną służbę ratowniczą niosącą pomoc praktycznie w każdej sytuacji zagrożenia życia i mienia.